KonstMajrundan på Ölands skördefest 2018

Välkomna till öppna ateljéer hos föreningens konstnärer och konsthantverkare.
Här finns skulptur, måleri, teckning, keramik, silversmide och också en häftig skördeinstallation vid flera av atljéerna som måste ses.

Det är flera medlemar som ställer ut i samma ateljée eftersom vi i år inte har någon samlingsutställning i Stenhallen.
Många av KonstMajrundans medlemar deltar i skördefestens samlingsutställning i Himmelsberga.
Ett mindre konstlotteri finns i ateljéen Handkraft i Borgholm.

Ateljéerna är öppna under Skördefesten:
Fredag: 11-23
Lördag: 11-23
Söndag: 11-16

Följ oss på Facebook och instagram

Öppna Ateljéer under Skördefesten 2018:

Galleri Johan Persson
Övra Wannborga by:

  • Nr 9, Johan Persson, Måleri
  • Nr 18, Johanna Essén, Silversmide

Ateljé Handkraft
Hörnet Sandgatan/Trädgårdsgatan Borgholm:

  • Nr 5, Annika Liepa, Skulptur/Keramik
  • Nr 6, Carl-Olof Damm, Skulptur/Keramik
  • Nr 7, Susanne Nyholm, Måleri
  • Nr 26, Sixten Carlsson, Måleri
  • Nr 20, Anna Herzberg Holgersson, Måleri
  • Nr 4, Rudolf Overå, Måleri/Grafik
  • Nr 8, Wivi Lindquist, Måleri
  • Eskil Liepa, Installation/Grafik

Ateljé Birgitta Karlsson
Strandgatan 3 , Borgholm:

  • Nr 23, Birgitta Karsson, Måleri

Ateljé Marlena Lindmark
Trädgårdsgatan 11, Borgholm:

  • Nr 21, Marlene Lindmark, Skulptur/Teckning
  • Nr 25, Elin Woksepp Åleheim, Måleri

Stenhallen
Storgatan 9, Borgholm:

  • Nr 27, Jeanette Schnelzer, Måleri
  • Nr 4, Rudolf Overå, Måleri/Grafik
  • Nr 22, Ingela Beijer, Måleri
  • Nr 17, Birgitta Augustine, Måleri
  • Nr 23, Birgitta Karlsson, Måleri

Ateljé Sixten Carsson
Östra Sörby:

  • Nr 26, Sixten Carlsson, Måleri

Stellema Möbler
Sättravägen 13, Sättra:

  • Nr 12, Tina Stellema, Skulptur/Möbler

Ateljé Kristina Jeppson
Sättra 30:

  • Kristina Jeppson, Skulptur/Installation
  • Monika Alskans, Måleri

Galleri Quistorp
Mellan Såttra och Åstad:

  • Nr 22, Ingela Beijer, Måleri

Ateljé Utkiken
Högsrumvägen 29, Högsrum:

  • Nr 10, Annika Peterson, Textil/Trä/Glas
  • Nr 11, Annika Wihl, Måleri

Ateljé Roland Gross
Hellners väg, Rälla Tall:

  • Nr 13, Roland Gross, Måleri/Grafik

Alséns
Glömminge Backe:

  • Nr 14, Familjen Alsén, Keramik

Ateljè Göran Petersson
Sönnerborg, Glömminge:

  • Nr 15, Göran Petersson, Naturmåleri

Ateljé Printz
Sleipnersgatan 15 Ölands Skogsby:

  • Nr 16, Jan Printz, Måleri

Ateljé Birgitta Augustine
Ossians väg 1, Karlevi:

  • Nr 17, Birgitta Augustine, Måleri